Categorie: Persoonlijk

  • Jaarrekening gas & elektriciteit 2010/2011

    Het afgelopen jaar hebben we behoorlijk geïnvesteerd in energiebesparende maatregelen. Ik heb braaf elke maand het energieverbruik bijgehouden en een stukje daarover geschreven op mijn weblog. Inmiddels is de jaarrekening van Greenchoice binnen en kunnen we het hebben over dat deel dat de gemiddelde Nederlander bovenal interesseert: hoeveel geld onze maatregelen hebben bespaard t.o.v. de inschatting door het energiebedrijf. Door de energierekening met een paar buren te vergelijken weet ik inmiddels dat de schatting van Greenchoice behoorlijk adequaat was. Hun schatting was 6.475 kWh elektriciteit (elektrisch koken) en 1.837 m3 aardgas.

    Besparing

    Het eindresultaat is 2.540 kWh en 919 m3 gas. Dat heeft een energierekening opgeleverd van Euro 1.093,96. We hebben het eerste jaar Euro 829,55 bespaard op de elektriciteitskosten en Euro 520,13 op de gaskosten. Voor het gasverbruik is dat niet helemaal correct, omdat er niet gecorrigeerd is voor graaddagen.

    Wat Verwacht Werkelijk Verschil
    Groene stroom (zon) € 1.357,48 € 527,93 € 829,55
    Groen gas (boscompensatie) € 1.040,84 € 520,71 € 520,13
    Vastrecht+transport € 45,32 € 45,32 € 0,00
    Verschil € 2.443,65 € 1.093,96 € 1.349,69

    Correctie voor graaddagen

    Volgens de graaddagen calculator van mindergas.nl telde de periode van 1 november 2009 tot en met 31 oktober 2010 3043 graaddagen. De periode tussen 1 november 2010 en 31 oktober 2011 telde slechts 2866 graaddagen. Dat betekent dat ik sowieso een lager gasverbruik had kunnen verwachten. Om precies te zijn heeft het betere weer 107 m3 gas bespaart, dat is een besparing op jaarbasis van Euro 60,54 dankzij het weer. De besparing door onze gasbesparende maatregelen wordt daarmee Euro 459,59.

    Wat Verwacht Werkelijk Verschil
    Groene stroom (zon) € 1.357,48 € 527,93 € 829,55
    Groen gas (boscompensatie) € 980,30 € 520,71 € 459,59
    Vastrecht+transport € 24,93 € 24,93 € 0,00
    Verschil € 2.362,72 € 1.073,57 € 1.289,15

    Investeringskosten

    De besparing op elektriciteit is voor een groot deel het gevolg van het hotfil aansluiten van de vaatwasser en wasmachine (naar schatting Euro 60 besparing), led-lampen, energiezuinige apparatuur en gedragsverandering (lampen uit, zo min mogelijk apparatuur op standby). De eerlijkheid gebied te zeggen dat ik verwacht dat ons elektriciteitsverbruik komend jaar ongeveer 300 kWh hoger uit gaat vallen, omdat we vorig jaar november en december nauwelijks thuis zijn geweest.

    Afgelopen jaar hebben we vooral geïnvesteerd in het verlagen van de gasrekening. De belangrijkste maatregelen die we hebben genomen zijn het vervangen van de cv-ketel en het installeren van een zonneboiler (inclusief hotfil voor de vaatwasser en de wasmachine). Een compleet overzicht van de door ons genomen maatregelen vind je hier.

    De totale investeringskosten voor de cv en zonneboiler bedragen Euro 7.800 (Euro 2.200 voor de cv ketel en Euro 5.600 voor de zonneboiler). Door het voortijdig stopzetten van de subsidieregeling duurzame warmte (onderdeel van de oude SDE) is dat Euro 1.100 hoger dan verwacht. Een forse tegenvaller, die de voorlopige terugverdientijd van de cv en zonneboiler op 15 i.p.v 12 jaar zet (exclusief financieringskosten, inclusief de geschatte besparing van de hotfill aansluitingen).

    Aan de andere kant de terugverdientijd is nog altijd beter dan die van mijn mobiele telefoon. Verder ben ik er trots op dat we nu zelf duurzame warmte opwekken en CO2 reduceren. Al was dat laatste een stuk goedkoper geweest via het CO2 emissiehandelssysteem. Naar mijn mening een goede besteding van de hypotheekrenteaftrek die de Nederlandse belastingbetaler ons vorig jaar gegeven heeft (en ook alsnog met enige vertraging voldaan aan mijn goede voornemen voor 2009). We zijn nog niet volledig om, maar wel een aardig eind op weg.

    Dit bericht is ook geplaatst op Duurzame Buren.

  • Gasverbruik november 2011

    Het is weer tijd voor de maandelijkse update van ons gasverbruik. Dit maal van november 2011. Duidelijk een koudere maand dan oktober, waarin we in 69 kubieke meter aardgas hebben verbruikt. In november vorige jaar was dat nog 223 kubieke meter.

    November vorig jaar woonden we nog niet in ons huis, maar stond de vr ketel wel aan om de geverfde muren droog te stoken. Helemaal vergelijkbaar zijn ze dus niet, maar de daling naar 0,22 kubieke meter aardgas per gewogen graaddag geeft wel hoop dat het aardgasverbruik voor december ook fors lager zal zijn. In november en december 2010 lag ons aardgasverbruik namelijk rond de 0,40 kubieke meter aardgas per gewogen graaddag.

    Energieverbruik laatste 12 maanden

    Bezien over 12 maanden is ons aardgasverbruik verder teruggelopen. Van ruim 900 kubieke meter naar 762 kubieke meter aardgas. Voor een klein deel komt dat door een lager aantal graaddagen in november (23 kubieke meter). De andere 133 kubieke meter ligt aan gedragsverandering en aan de HR ketel en aan de zonneboiler.
    Maand Graaddagen Gas /graaddag Elektra Water
    december 2010 626 223 0,36 110 12
    januari 2011 485 183 0,38 111 12
    februari 2011 399 152 0,38 263 12
    maart 2011 361 69 0,19 240 12
    april 2011 127 13 0,10 235 13
    mei 2011 101 2 0,02 237 9
    juni 2011 58 4 0,07 213 9
    juli 2011 51 4 0,08 237 8
    augustus 2011 31 3 0,10 274 9
    september 2011 53 7 0,13 221 7
    oktober 2011 180 32 0,18 288 8
    november 2011 319 69 0,22 262 10
    Totaal 2856 762 0,28 2691 121

    In januarie zal ik wat dieper  ingaan op de verder daling die ik nog verwacht. De jaarrekening van Greenchoice voor de eerste 12 maanden is inmiddels binnen. Bovenstaande gasverbruiken zijn tot en met oktober gecorrigeerd met de gaskwaliteitsfactor die Greenchoice heeft doorberekend.

  • MijnWoningDossier.nl vs. Eigenhuisbesparingsadvies.nl

    Afgelopen jaar heb ik twee energie prestatie adviezen / maatwerk adviezen laten uitvoeren. Dat klinkt misschien een beetje bizar, maar ik was erg nieuwsgierig naar de werking van het instrument en naar het effect van de genomen maatregelen. Dat effect van de zonneboiler en HR ketel op het energielabel van ons huis valt overigens iets tegen. We hadden gehoopt van C (1,53) naar B (1,24) te gaan, het is uiteindelijk C gebleven. Al is de index score wel verbeterd naar 1,35. En belangrijker: ons gasverbruik is aanzienlijk gedaald t.o.v. de vorige bewoners.

    De overeenkomsten

    Het eerste maatwerkadvies is via Vereniging Eigen Huis uitgevoerd. Het tweede maatwerkadvies heb ik door KiesGroenlicht laten uitvoeren. In beide gevallen geldt dat je er het meeste uit haalt als je fors veel ideeën neerlegd over wat je wil doen aan je huis om de energieprestatie te verbeteren. Wat ik niet echt gedaan heb, aangezien ik wel eens wilde horen met welke maatregelen de adviseurs zouden komen voor een C-label woning (volgens het maatwerkadvies van Eigen Huis had 55% van de huizen met energielabel begin dit jaar een C-label). Bij KiesGroenlicht speelt ook mee dat ik slechts een beperkt budget per jaar heb opgegeven, wat de mogelijkheden ook beperkt.

    De verschillen

    Het maatwerkadvies dat ik via Vereniging Eigen Huis heb ontvangen staat veel informatie. Soms onhandig gegroepeerd, of op de verkeerde driver afgesteld. Een voorbeeld: wie gaat er een thermostaatkraan van Euro 130 installeren als dat 3 Euro per jaar besparing oplevert? Dat doe je vanwege het comfort, de constantere temperatuur etc. In de bijlage van het maatwerkadvies zat een opsomming van alle onderdelen van het huis met de daarbij behorende isolatiewaarden (Rc voor gevels en vloer, en U voor ramen).

    In het maatwerkadvies van KiesGroenlicht is gekozen voor een andere aanpak. Waarbij de maatregelpakketten zijn afgestemd op de door ons zelf vooraf gegeven budgetinschatting en onze prioriteiten t.a.v. comfort, kostenbesparing, duurzaamheid en prijsonafhankelijkheid. De rendementen en terugverdientijden waarmee KiesGroenlicht rekent zijn een stuk meer in lijn met de gegevens die online te vinden zijn en de berekeningen die ik zelf al eens op de achterkant van een sigarendoosje heb gemaakt. Wat onbreekt zijn de technische gegevens van het huis, geen Rc waarden en geen U waarden.

    Niet dat de gemiddelde Hollander (of ik) daar wat van snapt, maar het is toch wel handig om te hebben voor de klusjes die ik zelf kan oppakken. Dan weet ik tot welk punt ik de isolatie op kan voeren om de hele buitenschil van ons huis op hetzelfde niveau te krijgen. Bovendien zou het aardig zijn om de verschillen/overeenkomsten in Rc en U waarden tussen de twee maatwerkadviezen te vergelijken.

    Inmiddels heb ik de Rc en U waarden per deel van het huis per mail opgevraagd bij KiesGroenlicht en ook ontvangen. Dus een volgende keer ga ik eens kijken wat de verschillen zijn in de gehanteerde Rc en U waarden in de twee maatwerkadviezen.

    Online verschillen

    Bij het EPA van Vereniging Eigen Huis hoort ook een eigen digitale omgeving. Daar kun je alle technische gegevens van je huis terugvinden. Varierend van de isolatiewaarde van je muren tot het type verwarmingsketel dat je hebt hangen, van de raamoppervlaktes tot het type ventilatie. Je kan ook het effect op je maandelijkse lasten en energielabel van de in het maatwerkadvies genoemde maatregelen doorrekenen.

    Vooral de volledige beschikbaarheid van alle technische gegevens vind ik erg prettig. Wat erg jammer is, is dat je niet kunt aangeven of je bepaalde maatregelen hebt doorgevoerd. Het is ook niet mogelijk om de berekeningen van de besparingen aan te passen. Daarnaast is het niet mogelijk om zelf maatregelen toe te voegen waar je eerder niet aan hebt gedacht. Wij overwegen bijvoorbeeld bij een toekomstige verbouwing van onze badkamer een warmteterugwin (WTW) unit in de douche in te bouwen.

    Wat betreft de berekeningen staat er voor het vervangen van de VR ketel door een HR ketel met zonneboiler een besparing per maand van Euro 17. Volgens mijn berekeningen is onze besparing het afgelopen jaar ruim het dubbele per maand geweest.

    Het tweede maatwerkadvies heb ik door KiesGroenlicht laten uitvoeren. De gegevens van dit maatwerkadvies zijn door KiesGroenlicht ingeladen in de site Mijn Woningdossier. Waar ik een paar maanden geleden een account heb aangemaakt.

    Mijn Woningdossier lijkt erg op die van Eigen Huis. Het positieve van Mijn Woningdossier is dat je vanuit de site meteen offertes kunt aanvragen bij partners van Meer met Minder. Een aanvullend nadeel t.o.v. Eigenhuisbespaaradvies.nl is dat voor mij als woningeigenaar de technische gegevens nauwelijks inzichtelijk zijn. De Rc waardes, de raamoppervlaktes, de oppervlaktes van muren, het is niet terug te vinden. Terwijl dat toch wel handig is om te weten.

    Het is namelijk hardstikke leuk als iemand aanbiedt om mijn huis tot een Rc waarde van 1,5 te isoleren, jammer dat dat volgens het maatwerkadvies van Eigen Huis een achteruitgang betekent. Uit het plan van aanpak van KiesGroenLicht of MijnWoningdossier.nl was ik daar niet achtergekomen. Of worden de Rc en U waardes wel verstrekt aan de partners van Meer met Minder waar ik een offerte aanvraag?

    Conclusie

    Mijn conclusie is en blijft dat er een wereld te winnen valt met duurzamer bouwen. Dat vergt wel een omslag in denken bij de bouwbranche, de installateurs en de adviseurs. Want voor die paar tientjes besparing per maand die me worden voorgerekend ga ik geen grootschalige verbouwingen doen, dan zoek ik wel gewoon een goedkopere internetaanbieder. Voor het extra comfort, de rust dat ik minder last heb van schommelende energieprijzen des te meer en het behoud van de waarde van mijn woning des te meer.

  • Gasverbruik oktober 2011

    Het is weer tijd voor de maandelijkse update van ons gasverbruik. Dit maal van oktober 2011. Aangezien we hier een jaar wonen heb ik 1 dagje gesmokkeld en op 31 oktober de meterstanden al opgenomen. Oktober was de eerste maand na de zomer dat we de cv-ketel weer nodig hebben gehad voor de verwarming van ons huis. Dat is meteen te merken aan het aardgasverbruik, dat met 30 m3 beduidend hoger ligt dan de 7 m3 van september.

    Energieverbruik eerste 12 maanden

    Inmiddels wonen we ook een jaar in Schiedam. Tijd dus om de eerste jaarnota van Greenchoice op te vragen en tijd om de balans op te maken van ons gasverbruik in de eerste 12 maanden. Ons aardgasverbruik is in de eerste 12 maanden op 904 m3 uitgekomen, bij een gasprijs van Euro 0,5571 is dat een besparing van Euro 503. Dat is 50% minder dan de 1838 m3 die Greenchoice op basis van de vorige bewoners had ingeschat. Om dat te bereiken hebben we ook de nodige maatregelen genomen in ons huis. Oplopend van goedkoop naar duur gaat het om de volgende maatregelen:

    1. Kachel laag in lege ruimtes, gratis;
    2. Isoleren van de verwarmingsleidingen op zolder. Isolatiemateriaal heeft ongeveer Euro 1,50 per meter gekost;
    3. 6 centimeter piepschuim geplaatst achter de plint onder de keukenkasjes om de kou achter de kastjes te houden, Euro 10 voor een blok piepschuim;
    4. Reflecterende folie achter de radiatoren, kosten ongeveer Euro 15 ;
    5. Thermostaatkranen voor de douche en het bad, ongeveer Euro 300;
    6. Vervanging van de VR ketel door een HR ketel met kloktthermostaat van Remeha, Euro 2.200 (inclusief installatie);
    7. Installatie zonneboiler, Euro 5.000 (inclusief installatie & hotfill voor wasmachine en vaatwasser). Dat is duurder dan verwacht doordat het Ministerie van EL&I de subsidie voor duurzame warmte in 2011 niet open heeft gesteld. Tot zover het verhaal van Diederik Samson dat de SDE beter was dan de Duitse feedin regeling…

    Zoals je in onderstaande tabel kunt zien hebben deze maatregelen het gasverbruik per graaddag verlaagd van 0,57 m3  naar 0,19 m3 per graaddag. Waarbij ik moet zeggen dat ik niet heb gecorrigeerd voor het aandeel dat tapwater heeft.

    Het elektriciteitsverbruik vind ik onrealistisch laag. Afgaande op het verbruik sinds februari van dit jaar verwacht ik dat op jaarbasis rond de 3000 kWh uit zal komen. Het waterverbruik is in de loop van 2011 gelukkig wat gaan dalen, van 12  a 13 m3 per maand naar 7 a 8 m3 per maand.

    Maand Graaddagen Gas /graaddag Elektra Water
    november 2010 392 223 0,57 111 12
    december 2010 626 220 0,35 110 12
    januari 2011 485 180 0,37 111 12
    februari 2011 399 150 0,38 263 12
    maart 2011 361 68 0,19 240 12
    april 2011 127 13 0,10 235 13
    mei 2011 101 2 0,02 237 9
    juni 2011 58 4 0,07 213 9
    juli 2011 51 4 0,08 237 8
    augustus 2011 31 3 0,10 274 9
    september 2011 53 7 0,13 221 7
    oktober 2011 172 30 0,17 288 8
    Totaal 2856 904 0,32 2540 123

    Gasverbruik 2011 t/m oktober

    Voor 2011 ziet het gasverbruik er inmiddels als volgt uit. Het totale gasverbruik ligt tot nu toe fors lager dan geschat. Waarbij het mooie weer heeft meegewerkt (257 m3 minder aardgas), maar vooral ook de bovengenoemde aanpassingen (609 m3 minder aardgas).

    Maand Schatting M3 / graaddag Basis graaddagen Werkelijk Totaal Weer Aanpassing
    Jan 367 0,61 295 180 -187 -72 -115
    Feb 286 0,58 231 150 -136 -55 -81
    Maa 188 0,53 190 68 -120 2 -122
    Apr 87 0,42 54 13 -74 -33 -41
    Mei 83 0,43 43 2 -81 -39 -41
    Jun 34 0,65 38 4 -30 3 -34
    Jul 34 4,30 219 4 -35 0 -35
    Aug 41 1,33 41 3 -38 0 -38
    Sep 87 0,89 47 7 -80 -40 -40
    Okt 115 0,53 91 30 -85 -23 -61

    Nog 2 maanden en dan weet ik of we 2011 onder de 1000 m3 aargas gaan afsluiten. Het eerste jaar dat we hier wonen is dat in ieder geval al gelukt 🙂

  • Gasverbruik & zonneboiler in september 2011

    Het is weer tijd voor de maandelijkse update met het gasverbruik. Dit maal van september 2011. Ons aardgasverbruik was in september 7 kubieke meter aardgas, wat betekent dat onze zonneboiler het ondanks de slechte start van de maand behoorlijk goed heeft gedaan.

    September is wel de eerste maand sinds april dat de cv-ketel weer bijna de hele maand heeft aangestaan om ’s ochtends vroeg voldoende warm water te hebben voor de douche. De verwarming is nog niet aangeweest, waardoor de warme tweede helft van september heeft ook bijgedragen aan lagere stookkosten.

    Al met al hebben we dit jaar tot nu toe ongeveer 550 m3 aardgas bespaart door aanpassingen aan ons huis en 230 m3 aardgas door het weer (je zou het niet zeggen na de slechte juli en augustus maanden, maar tot nu toe is 2010 een warm jaar). De energiebesparende maatregelen die we hebben genomen zijn voor een deel simpele aanpassingen, voor een deel behoorlijke investeringen. Hieronder de belangrijkste 4, elders vind je een volledig overzicht van onze energiebesparende maatregelen:

    1. isoleren van verwarmingsbuizen op zolder;
    2. klokthermostaat;
    3. vr-ketel vervangen door hr-ketel;
    4. zonneboiler (vacuumbuizen) installeren.
    Maand Schatting M3 / graaddag Verwacht Werkelijk Totaal weer Aanpassing
    Jan 367 0,61 295 180 -187 -72 -115
    Feb 286 0,58 231 150 -136 -55 -81
    Maa 188 0,53 190 68 -120 2 -122
    Apr 87 0,42 54 13 -74 -33 -41
    Mei 83 0,43 43 2 -81 -39 -41
    Jun 34 0,65 38 4 -30 3 -34
    Jul 34 4,30 219 4 -30 0 -30
    Aug 41 1,33 41 3 -38 0 -38
    Sep 87 0,89 47 7 -80 -40 -40

    Technische specificaties cv ketel & zonneboiler

    Voor de liefhebber geeft de tabel hieronder de belangrijkste technische specificaties van ons verwarmingssysteem.

    Installateur Zon & Zo
    CV-ketel Remeha
    Kosten 2.200
    Merk Eco2All
    Type collector Heatpipes
    Omvang 30 stuks
    Boilervat 200 liter
    Warmteopbrengst 5,7 GJ
    Kosten 5.600
    Kosten/GJ Euro 982
    Besparing in m3 geen opgaaf leverancier
    Besparing in kWh 10-50% voor (vaat)wasmachine
    Terugverdientijd binnen 10 jaar
    Levensduur (opgave leverancier) Minstens 15 jaar
  • Gasverbruik augustus 2011

    Het is weer tijd voor de maandelijkse update met het gasverbruik. Dit maal van augustus 2011. Augustus was niet echt een lekkere zomermaand. Desondanks hebben we dankzij de zonneboiler ons gasverbruik met 3 m3 aardgas behoorlijk laag weten te houden.

    Dat betekent dat we tot nu toe dit jaar ongeveer 500 m3 aardgas hebben bespaart door aanpassingen aan ons huis. Voor een deel zijn het simpele aanpassingen, voor een deel behoorlijke investeringen:

    1. isoleren van verwarmingsbuizen op zolder;
    2. klokthermostaat;
    3. vr-ketel vervangen door hr-ketel
    4. zonneboiler (vacuumbuizen) installeren.

    Ik ben nog aan het puzzelen op een verbeterde berekening, omdat juli nu wel erg rare getallen geeft. Het belangrijkste verbeter punt dat ik probeer door te voeren is dat ik het het gasverbruik voor warm tapwater af wil trekken van het totale gasverbruik per maand. Vooralsnog geeft die berekening wat rare bokkesprongen in de spreadsheet, dus hou ik het voor nu even bij de oude berekening.

    Maand Schatting 2010 M3 / graaddag Basis graaddagen Werkelijk Totaal weer Aanpassing
    Jan 367 0,61 295 180 -187 -72 -115
    Feb 286 0,58 231 150 -136 -55 -81
    Maa 188 0,53 190 68 -120 2 -122
    Apr 87 0,42 54 13 -74 -33 -41
    Mei 83 0,43 43 2 -81 -39 -41
    Jun 34 0,65 38 4 -30 3 -34
    Jul 34 4,30 219 4 -30 185 -215
    Aug 41 1,33 41 3 -38 0 -38
    Sep 87 0,89 87 50 -37 0 -37
    Okt 115 0,53 115 89 -26 0 -26
    Nov 183 0,68 223 161 -23 40 -62
    Dec 332 0,65 220 257 -76 -112 37
    Totaal 1838 0,60 1756 980 -858 -82 -777
  • Welke (lokale) overheidsprojecten hebben baat bij glasvezel?

    Vorig jaar zijn we naar Schiedam verhuisd. Aanvankelijk hadden we hier net als in de rest van Nederland voor tv, telefonie en internet de keus tussen het KPN netwerk (of een van de aanbieders die via dit netwerk aanbiedt) en de lokale kabelboer. Eerder dit jaar is het klantenbestand van onze lokale kabelboer echter overgekocht door KPN. Nu hebben we dus de keus uit het KPN netwerk, of het KPN netwerk. Natuurlijk moet KPN ook concurrenten toelaten tot haar netwerk, maar een beetje gemankeerde marktwerking blijft het wel in mijn ogen.

    Mede hierdoor ben ik me de afgelopen maanden wat meer gaan verdiepen in de mogelijkheden van glasvezel. Nog steeds een veelbelovende technologie, maar grootschalige uitrol van de laatste meters tot aan de voordeur (Fiber to the home in jargon) lijkt niet echt van de grond te komen in Nederland.

    Volgens mij is dat jammer, want ik zie op sites als Ambtenaar 2.0 en Pleio nog steeds veel initiatieven langskomen rond digitale burgerparticipatie, zorg 2.0, jeugdzorg 2.0 etc. Daarom heb ik gisteren een simpele vraag gesteld aan het netwerk Ambtenaar 2.0: welke projecten van jouw organisatie zouden gebaat zijn bij glasvezelaansluitingen voor alle bewoners van je gemeente, provincie of voor mijn part van heel Nederland?

  • Chips, mijn dochter kan beter investeren via MyC4 dan ik…

    … ja, dat is echt waar.

    Direct na de geboorte van mijn dochter heb ik een account voor haar geopend bij MyC4. Ze investeert via dit account in Afrikaanse ondernemers op het gebied van onderwijs, gezondheidszorg en energie. Ieder jaar stort ik rond haar verjaardag Euro 50 op haar account. Tot nu toe heb ik sinds oktober 2009 Euro 100 gestort op haar rekening.

    Zelf ben ik al wat langer actief, waardoor de startproblemen van MyC4 duidelijkt terug te vinden zijn in mijn resultaten. Om een wat beter beeld te krijgen van het effect van de verbeteringen die MyC4 sinds 2009 heeft doorgevoerd hieronder de resultaten van mijn dochter.

    Year 2009 2010 2011 Total
    Amount uploaded minus amount withdrawn € 50,00 € 50,00 € 0,00 € 100,00
    Pending bids € 5,00 € 25,00 € 5,00 € 5,00
    Pending principal repayments € 0,00 € 1,32 € 3,12 € 3,12
    Outstanding principal € 19,85 € 75,14 € 94,12 € 94,12
    Earned interest after tax and currency € 0,05 € 3,35 € 5,84 € 9,24
    Paid tax on earned interest € 0,01 € 0,59 € 1,03 € 1,63
    Defaulted principal € 0,00 € 0,00 € 0,67 € 0,67
    Recovered principal € 0,00 € 0,00 € 0,30 € 0,30
    Adjustments € 0,00 € 0,00 € 0,00 € 0,00
    Total currency gain/loss € 0,00 € 1,16- € 9,39- € 10,52-
    Currency gain/loss in Ghana € 0,00 € 0,29- € 1,68- € 1,97-
    Currency gain/loss in Kenya € 0,00 € 0,03 € 2,72- € 2,68-
    Currency gain/loss in Rwanda € 0,00 € 0,06- € 1,88- € 1,93-
    Currency gain/loss in Tanzania € 0,00 € 0,37- € 1,27- € 1,63-
    Currency gain/loss in Uganda € 0,00 € 0,47- € 1,84- € 2,31-
    Currency gain/loss on principal € 0,00 € 1,07- € 8,59- € 9,64-
    Currency gain/loss on interest € 0,00 € 0,09- € 0,80- € 0,88-

    Wat vooral opvalt is het lage bedrag aan defaults (Euro 0,67), waarvan bijna de helft (Euro 0,30) alsnog is terugbetaald. Dat komt door 1 lening, van de 41 die er tot op heden verstrekt zijn via het account van mijn dochter. 11 leningen zijn inmiddels volledig afbetaald en 29 ondernemers zijn nog bezig met het afbetalen van hun lening. Tot slot is er nog 1 lening die open staat voor andere investeerders.

    Met Euro 5,84 ontvangen rente is het financieel rendement over 2011 tot op heden ook behoorlijk te noemen (bijna 6%). Uiteraard zijn de risico’s ook hoger dan als je het geld op een bankrekening zet. Het is nog steeds mogelijk dat een van de 29 ondernemers niet meer terugbetaald of dat de valutaverliezen in de laatste maanden van 2011 oplopen.

  • Zomercolumn Duurzaam Gebouwd: Van verhuizen komt verbouwen

    Onderstaande column is ook geplaatst als zomercolumn op Duurzaam Gebouwd.

    Een paar maanden geleden heeft het Kabinet de overdrachtsbelasting verlaagd. Deze stap is door Bouwend Nederland uiteraard met instemming onthaald.

    De hoop bestaat dat deze maatregel tot meer verhuisbewegingen leidt en van verhuizen komt verbouwen. Er is tenslotte geen beter moment om te verbouwen als net voor het moment dat je je huis intrekt.

    Bij een gemiddelde koopprijs van 227.000 euro (1e kwartaal 2011 bron: NVM ) betekent de verlaging dat een huizenkoper ruim negenduizend euro belasting uitspaart.

    In combinatie met de stijgende gasprijs vormt de verlaging van de overdrachtsbelasting de ideale voedingsbodem om een forse slag te maken met energiebesparing in bestaande woningen…

    Beleidsinstrument
    Helaas heeft dit land een obsessie met het idee van Tinbergen dat ieder beleidsdoel z’n eigen beleidsinstrument vergt (zie de transitiefanfare).Waardoor het onvoorstelbaar is om de verlaging van de overdrachtsbelasting te koppelen aan energiebesparing in de gebouwde omgeving, laat staan aan het energielabel.

    Stel je voor dat de verlaging van de overdrachtsbelasting enkel zou gelden voor mensen die het geld investeren in energiebesparing of decentrale energieopwekking?

    Best world
    In de first best world der beleidseconomen is dat vloeken in de kerk, in de second best world is de verlaging van de overdrachtsbelasting dan mogelijk wel bij de bouwsector terecht gekomen in plaats van bij de detailhandel (bron: De Telegraaf:).

    Laat ik eerlijk zijn als ik bij aankoop van ons huis nog 9.000 euro beschikbaar had gehad dan hadden we dat niet gestoken in energiebesparing of zonnepanelen. Dan was er een nieuwe keuken of badkamer gekomen, tenzij de overdrachtsbelasting enkel verlaagd zou zijn bij investeringen in energiebesparing.

    9.000 euro
    Om een beeld te geven wat er kan voor 9.000 euro. Voor minder dan dat bedrag hebben wij afgelopen jaar bij aanschaf van ons huis een HR-ketel en een zonneboiler laten installeren, al onze lampen vervangen door led-lampen en een energiezuinige vaatwasser geïnstalleerd.

    Dat scheelt ons jaarlijks ongeveer 450 Euro op de gasrekening en 100 Euro op de elektriciteitsrekening en het heeft de bouw- en installatiebranche zo’n 7.000 Euro omzet en drie mandagen werk opgeleverd. Als de volle 9.000 euro besteed had moeten worden aan energiebesparing in huis hadden we als volgende maatregel uit het energieprestatieadvies alle ramen vervangen door HR+glas of de zolder extra laten isoleren.

    Maar ja, in Nederland is Tinbergen nog steeds koning en juicht de voorman van Bouwend Nederland voor een maatregel die volgens ING bij de detailhandel terecht komt.

  • Gasverbruik & zonneboiler in juli 2011

    Juli was een koude, regenachtige en bewolkte maand en dat hebben we gemerkt. We hebben niet gestookt voor verwarming, maar we hebben de cv wel een aantal keer aangehad om voldoende warm water te hebben voor de douche en om schoon te maken. De zonneboiler kwam op veel niet verder dan 35 tot 40 graden Celsius.

    Dat neemt niet weg dat we ons aardgasverbruik behoorlijk laag hebben weten te houden. Tot 20 juli zaten we op een verbruik van slechts 1 kuub. De laatste 10 dagen zijn echter goed geweest voor een verviervoudiging tot 4 kuub aardgas. Daarmee hebben we in juli evenveel aardgas verbruikt als in juni. Ons jaarverbruik ziet er tot nu toe als volgt uit in 2011:

    Maand Schatting 2010 Verwacht 2011 Delta weer Delta aanpassing Delta totaal Werkelijk Kosten weer Kosten aanpassing
    januari 367 295 -72 -115 -187 180 -40 EUR -64 EUR
    februari 286 231 -55 -81 -136 150 -31 EUR -45 EUR
    maart 188 190 2 -122 -120 68 1 EUR -68 EUR
    april 87 54 -33 -41 -74 13 -18 EUR -23 EUR
    mei 83 43 -39 -41 -81 2 -22 EUR -23 EUR
    juni 34 38 3 -34 -30 4 2 EUR -19 EUR
    juli 34 219 185 -215 -30 4 114 EUR -133 EUR
    augustus 41 41 0 -29 -29 13 0 EUR -18 EUR
    september 87 87 0 -47 -47 40 0 EUR -29 EUR
    oktober 115 115 0 -26 -26 89 0 EUR -16 EUR
    november 183 223 40 -62 -23 161 24 EUR -38 EUR
    december 332 220 -112 37 -76 257 -69 EUR 23 EUR
    Totaal 1838 1756 -82 -777 -858 980 -39 EUR -452 EUR

    Ik heb in de berekening van de verandering van het gasverbruik door het weer geen rekening gehouden met het verschil in gasverbruik voor de verwarming en voor warm tapwater. Doordat juli 2011 erg koud was lijkt het alsof we veel meer gas hadden moeten verbruiken op basis van het aantal graaddagen. Terwijl de besparing op basis van de aanpassingen aan ons huis ook extreem hoog lijken. Waarschijnlijk is het realistischer om uit te gaan van de getallen in juni.

    Maand Graaddagen Per graaddag
    november 2010 392 0,57
    december 2010 626 0,35
    januari 2011 485 0,37
    februari 2011 399 0,38
    maart 2011 361 0,19
    april 2011 127 0,10
    mei 2011 101 0,02
    juni 2011 58 0,07
    juli 2011 51 0,08

    Het gasverbruik voor de maanden augustus tot en met december heb ik berekend op basis van het aantal gewogen graaddagen in de betreffende maand in 2010 en het gemiddelde gasverbruik per gewogen graaddag voor de maanden november 2010 tot en met februari 2011. Het gemiddelde verbruik was in die maanden 0,41 per gewogen graaddag, terwijl het verbruik in maart tot en met juli tussen de 0,02 en o,19 lag. Dat betekent dat de besparing bij een gelijk aantal graaddagen nog iets op kan lopen. Het geschatte aardgasverbruik voor november en december is op basis van de inschatting van ons jaarverbruik door het energiebedrijf.

    Het rendement op de investering in onze cv en zonneboiler loopt in de nieuwe berekening wel terug. Een besparing van Euro 452 op jaarbasis met een investering van Euro 7.700 (cv+zonneboiler) levert tot nu toe een kleine 6% rendement op. Als de zomer in augustus en september nog een beetje terug wil komen (waar het vooralsnog op lijkt 🙂 ) kan dat nog wat oplopen. Bovendien heb ik in deze berekening geen rekening gehouden met de elektriciteitsbesparing bij de wasmachine en de vaatwasser, die beide met warm water van de zonneboiler gevuld worden.